“İTÜ mezunu iş hayatına 1 - 0 önde başlar”

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu Esas Holding CEO’su Çağatay Özdoğru İTÜ mezunlarının iş yaşamına 1 - 0 önde başladığını vurguluyor

İTÜ’de (İstanbul Teknik Üniversitesi) öğrenci olduğu dönemde aklında kalanları, yaratıcı fikirle ilgili düşüncelerini ve fark yaratmanın prensiplerini paylaşan Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 1989 mezunu Çağatay Özdoğru hayatını yönlendirirken hocalarının etkisini vurguluyor. Analitik düşünme yeteneğini kazanmasını Profesör Fuat Anday’ın derslerine bağlayan Özdoğru, İTÜ mezunlarının iş yaşamına 1 - 0 önde başladığını belirtiyor. 2010 yılından bu yana ESAS Holding CEO’su olarak görev yapan Çağatay Özdoğru sorularımızı yanıtladı.

 FARK YARATAN
Sizce İTÜ'nün diğer üniversitelere göre fark yaratan özellikleri? İş hayatında fark yaratmanın kuralları nedir?

Teknik Üniversite sadece en iyi mühendisleri değil, Türkiye’nin gerek özel sektör gerek devlette yerlerini alan üst düzey yöneticileri yetiştiren bir okul olduğunu düşünüyorum. Teknik Üniversite’nin çok zor bir okul olması sayesinde hepimiz çok disiplinli ve çalışkan olmanın yanı sıra, hiç bir zorluktan yılmayan ve asla vazgeçmeyen bir yapıya sahibiz. Ayrıca bu okulun mezunlarının çok karakterli olduklarını ve etik değerlerinin de çok üst seviyede olduğunu biliyorum. Bunun üzerine analitik düşünme kabiliyeti ve muhteşem muhakeme yeteneği de eklenince iş hayatında ihtiyaç duyulan mükemmel insan tipi ortaya çıkıyor görüşündeyim. Buna ilaveten mühendislik disiplinlerinde elde edilen tasarım kabiliyeti de özellikle yöneticilik pozisyonlarında Teknik Üniversitelilerin maça 1-0 galip başlamalarına yol açmaktadır diye düşünüyorum.

 AKILDA KALAN
Üniversite yıllarından aklınıza kalan, neler var?

Teknik Üniversite’de 1985-89 yıllarında bulundum. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunuyum. Ders aldığım tüm hocalarımdan ayrı ayrı çok şey öğrendim. Hiçbirini birbirinden ayıramam, hepsi benim için çok önemlidir. Ama bazıları ile yaşamış olduğum bazı olaylar tabii ki benim için ayrı bir önem arz eder. Bunlar kariyerimde bugünlere gelmemde çok önemli olmuş nüanslardır. Mesela telekomünikasyon konusuna yönelmemde Profesör Ahmet Hamdi Kayran’dan adlığım Sayısal İşaret İşleme ve Haberleşme Teorisi dersleri çok önemli olmuştur. Profesör Kayran ayrıca bitirme ödevi danışman hocam da olmuştur. Onun sayesinde telekomünikasyon alanına yönelmiş oldum diyebilirim. Bu konuda ABD’de George Washington Üniversitesinde yüksek lisans yaptım. Teknik Üniversiteli olmak ve telekomünikasyon konusunda yurt dışında bir okulda ihtisas yapmış olmak kariyer hayatımda ilerlerken çok büyük fark yarattı. Ayrıca Profesör Fuat Anday’ın derslerinde analitik düşünme ve muhakeme konusunda kendimi çok yetiştirdiğimi söyleyebilirim. Yine Profesör Ercan Topuz beyin derslerinden çok zevk almıştım. Kendisinin yıl sonu notlarını verirken ödev yapmayı ve derse aktif katılımı motive eden tarzı beni çok etkilemişti. Dediğim gibi tüm hocalarımın hepsini ayrı ayrı saygıyla hatırlıyorum ve anıyorum.

 YARATICI FİKİR
Üniversite yıllarının 'aklı bir karış havada' olmanın getirdiği açık fikir nasıl desteklenebilir.. Bu zekayı yenilikçiliğe ve küresel rekabete hazır hale getirmek için nasıl bir yol izlenmeli?

Bu konuda derse aktif katılımın çok önemli olduğuna inanıyorum. Derse aktif katılım için de öğrencilerin bilinçlendirilerek uzmanlık alanı ve der seçiminde daha doğru kararlar almasının sağlanabilmesi çok önemli diye düşünüyorum. Biz Mezunlar Konseyi olarak bu konuda koçluk projesini başlatmış bulunuyoruz ve öğrenci arkadaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Kendisine uygun uzmanlık alanını ve dolayısıyla da ilgili dersleri seçmiş olan öğrencilerin derslere aktif katılım sağlamaları çok daha fazla olacaktır görüşündeyim. Hocalarımızın da derslerini aktif katılımı motive edici hale getirmeleriyle öğrenci kardeşlerimizin her türlü açık fikirlerini ifade etmelerinin çok daha kolaylaşacağına inanıyorum. Bu konuda kendi yaşadığım örneği de bu vesileyle tekrar paylaşmak isterim. Teknik Üniversiteden sonra ABD’de yüksek lisans yaparken 11 ders aldım. Bu derslerin % 70’ini ben zaten Teknik Üniversitede okumuştum. Ama onların eğitim sisteminin ödev yapmaya, aktif derse katılmaya ve her türlü fikrin açıkça ifade edilip tartışılmaya dayalı olması sonucunda konular kafalarda çok daha iyi oturuyor inancındayım. Bu sayede dünyanın en yaratıcı şirketleri bu ülkede ortaya çıkıyor diye düşünüyorum.
  
 YENİLENME
Sizi en yorgun olduğunuz anlarda dinlendiren ve yenilenmenizi sağlayan hobileriniz nedir?

Kendimi tabiat, gezi ve sporla rehabilite etmeye çalışıyorum. Çok yoğun bir iş hayatım var. Sabah erken başlayıp akşam geç biten bir iş hayatı içindeyim. İyi bir Fenerbahçe taraftarıyım. Futbol maçlarını stada giderek kaçırmamaya çalışıyorum. Basketbol maçlarını da futbol kadar olmasa da salona giderek izlemeye, diğer branşları da televizyondan takip etmeye çalışıyorum. Takım sporlarını izlemeyi çok seviyorum.  


 ALIŞKANLIKLAR

“Olasılık dersi karar vermeyi kolaylaştırdı”


Özdoğru, üniversite yıllarında öğrendiklerinin ve alışkanlıklarının iş hayatını nasıl etkilediğini şöyle açıkladı: “Liseden gelen bir alışkanlığım var. Lisede lisanslı olarak basketbol oynadım, haftanın 5-6 günü antrenman ve maçlarla geçiyordu. Derslerde de başarılı olabilmek için, her gün mutlaka kısa da olsa derslerime göz gezdirmeyi bir alışkanlık haline getirdim. Bu tüm üniversite hayatım boyunca da devam etti. Ayrıca bir başka başarı anahtarı olarak “önce konuyu çok iyi bilmenin önemi”ne ve dolayısıyla konuya hakim olmanın sonucunda her türlü problemin çözülebileceğine inanırım. Netice itibariyle disiplin ve konuya hakim olma gibi çok önem verdiğim iki doğrum bugün iş hayatında da en çok fayda gördüğüm konulardır. Tabii günümüz iş dünyasında karar alırken “hesap edilebilmiş risklerin tahmin edilmesi” de son derece önemlidir. Önemli kararlar arifesinde Elektronik Mühendisliğinin temel konularından birisi olan Olasılık Hesabı Teorisine hakim olmanın da çok faydalarını gördüğümü söyleyebilirim.”        

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor