“İTÜ markası her kilidi açan anahtar oldu”

İstanbul Teknik Üniversitesinim, mezunları için iş ve sosyal yaşamda avantaj sağladığını belirten Index Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik İTÜ adının kendi yaşamına olan katkısını şöyle anlatıyor: “İTÜ markası tüm yaşam virajlarımda benim çok önümü açtı. İş hayatımda işlerimizi ve firmalarımızı anlatırken arkamızdaki görünmez bir güç oldu.”

Türkiye’nin üniversite geleneğinin ayrılmaz bir parçası olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) yetiştirdiği mezunların da hayatlarının önemli bir dönüm noktası olmaya devam ediyor. İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 24 yıl önce mezun olan Türkiye’nin bilişim firmalarından İndex Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik mezun olduktan sonra, 24 yıllık sürecin önemli bir kısmında İTÜ markasının tüm yaşam virajlarında önünü açtığını vurguladı. Bilecik, hayat arkadaşını da okuduğu sınıfta bulduğunu belirterek İTÜ mezunu olmanın hayatına katkısını anlattı: “Eşim sevgili İnci, sınıf arkadaşım da olduğu için, kız istemeye giderken işime yaramadı. Ancak özellikle iş hayatımda yaptıklarımızı ve firmalarımızı anlatırken arkamızdaki görünmez bir güç oldu.. Kısaca İTÜ ismi iş hayatında hayatı çok kolaylaştırıyor ve keyifli bir hale getiriyor diyorum.” 

TÜRKİYE’NİN DİJİTAL ÜSSÜ

İTÜ’de kurulacak “Dijital Türkiye Üssü” projesinin sadece Türkiye için değil, neredeyse dünyada da ilk kez hayata geçirilecek bir proje olacağının altını çizen Bilecik, “Türkiye’de faaliyet gösteren hem lokal, hem de yabancı çok önemli bir çok Teknoloji firması bu projede yer alarak kendilerine ve İTÜ’ye çok değer katmış olacak. Bu projede yer alacak firmaların minimum 50 ve üzerinde Ar-Ge çalışan elemanı olması şart. Bu doğrultuda değerlendirdiğimizde, tüm İTÜ’lü öğrenciler için gerek staj gerekse iş yaşamlarına başlangıç için çok değerli fırsatlar öğrencilerimizin önüne gelecek. Ayrıca bu fırsatlar sadece öğrencilerimiz için değil akademisyenlerimiz içinde farklı noktalarda olacak diye düşünüyorum” şeklinde projenin avantajlarının altını çizdi.

10 BİN AR-GE ELEMANI

Teknoloji firmalarının tüm değerli hocalarımızın tecrübe ve birikimlerinden faydalanacağına da dikkat çeken Bilecik, Ar-Ge elemanı sayısındaki artışa dikkat çekti: “Kısaca bu proje hayata geçtiğinde Türkiye teknoloji dünyası bir iki seviye daha yukarı çıkmış olacak. Bu proje ile İTÜ’de şu anki Teknoparklarda çalışan mevcutla birlikte toplam 10 bin civarında Ar-Ge elemanı sayısına ulaşım gerçekleşecek. Bu sayı da neredeyse Türkiye’deki toplam Ar-Ge eleman sayısının yüzde 25’ine denk düşecek. “

Sanattan siyasete her yerde İTÜ mezunları

İTÜ’nün 238 yıldır dünya eğitim sisteminde çok köklü bir yeri olduğunu hatırlatan Bilecik, “Ve bu köklü eğitim bugüne “Asırlardır Çağdaş” sloganıyla geliyor. Haliyle bu kadar geniş ve uzun süreç dahilinde şu ana kadar yaşayan en az 65 bin mezunu ile en kalabalık mezun grubuna sahip bir eğitim kurumu. Dolayısıyla İTÜ mezunları, başarılı mühendislik projelerinin dışında iş dünyasından siyasete, sanattan bürokrasiye farklı alanlarda ülkeye başarıyla hizmet ediyorlar. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki, bir insan matematik ile arası iyi ve rakamlarla oynamayı seviyorsa yaşamın her noktasında daha başarılı olacağına inanıyorum. Zira matematik doğanın dilidir. Bu tespit de İTÜ mezunlarının ortak özelliklerinin başında gelir. Ve başarıyı daha kolay yakalarlar” diye konuştu.

İTÜ Mezunları Meydanı

İTÜ Mezunlar Konseyi İcra Kurulu’nda 25 kişinin büyük bir heyecan ve istekle şu an İTÜ’ye ve bu değerli markaya katkı için çalıştıklarını ifade eden Bilecik, yapılan çalışmaları şöyle özetledi:

* Geçtiğimiz günlerde, İTÜ Mezunlar Konseyi web sitesini (www.itumk.org) yayın hayatına geçirerek, mezunlarla İTÜ arasında iyi bir köprü olunmasını sağladık.

* İTÜ Mezun Bilgi Sistemi (İTÜ MBS) dediğimiz veritabanının güncel bilgilere geçilmesini ve tüm yaşayan mezunlarımızın bu sisteme üye olması için özel bir ekip çalışmalarına devam ediyor.

* Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en büyük müteahhit firmalarını İTÜ yönetimiyle buluşturduk.

* Yeni İTÜ’lü öğrencilerimize yönelik olarak, birebir koçluk sistemini bu öğrenim döneminde hayata geçireceğiz.

* Ayrıca İTÜ’den mezun olanların isimlerini, okul giriş yılı ve fakülte adlarını yazdıracakları petek figürlü taşlarla hayat bulacak olan  “İTÜ Mezunlar Meydanı” yapımını planladık.

* Mezunlarımızın bu bulvar için yapacakları bağışlarla İTÜ’lü öğrencilere yeni Yurtlar yapılacaktır. 

* Son olarak da KOBİ sahibi İTÜ mezunlarına, KOBİ Destekleri ile ilgili olarak güncel bilgilendirme yapmak amacıyla, İTÜ Mezunlar Konseyi WEB sitesinde KOBİ DESTEK bölümü hazırlanarak, aktif şekilde hayata geçirilmesi projelerini sayabilirim. 

İTÜ’nün değerleri hızlı karar aldırıyor

İTÜ'den mezun olanlar için, iyi bir eğitim kadar ilk büyük aşkı, sanat ve spor ile iç içe yaşadığı yaşam, aklımıza gelebilecek çok güzel tanımlar… İTÜ’den mezun olurken sadece derslerde sağlanan başarılar akla gelmiyor. Biz bu değerler üzerinden iş yaparak hızlı karar alma konusunda önemli bir adım atmış oluyoruz. İşte bizi birbirimize bağlayan bu çimentonun harcında bulunan değerler:

Dostluk, 

İyi günde kötü günde birliktelik,

Birlikte hareket,

İlk büyük coşkulu sevinçler,

Para kazanma ile tanışma, 

Sonuç odaklı olmak ve

Etik değerler

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor