İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “KOBİ’ler İçin Tasarım” Projesi kapsamında KOBİ’ler ve Tasarımcılar buluştu. Tasarım ihtiyacı olan KOBİ’ler ve iş yaşamının başlangıcında olan endüstriyel tasarımcıları bir araya getiren proje kapsamında sisteme kayıt yapan KOBİ’ler ve Tasarımcılar, profesyonel tasarımcılardan oluşan bir danışma kurulu tarafından eşleştirildi. İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde bir tanışma toplantısı düzenlendi. 


KOBİ’lerle genç tasarımcıları buluşturan toplantıya İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Fevzi Ünal, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Hacıhasanoğlu, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Proje Koorninatörü Prof. Dr. Özlem Er, Danışma Kurulu üyeleri, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin temsilcileri ve tasarımcılar katıldı. Proje, İstanbul’daki yaratıcı endüstrilerin önemli bir parçası olan endüstriyel tasarım sektörü ile Türk ekonomisinde istihdam açısından önemli bir yer tutan imalat sektörlerindeki KOBİ’ler arasında ilk ilişkilerin kurulmasını ve iki tarafın da faydasını gözetecek şekilde yönetilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılması ve tasarımcılara istihdam olanağı yaratılması için ilk adım atıldı.   

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Fevzi Ünal bu projenin üniversite-sanayi işbirliğinin güzel örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak “Bu projeyle tasarım KOBİ’ler için de ulaşılabilir oldu. Tasarımın getireceği bakış açısıyla üretilecek ürünlerle bir rekabet avantajı yaratılacaktır. Genç tasarımcılar için de tasarımlarının hayata geçeceği bir olanak yaratılmış oldu. Projeye emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi. 

Konuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Özlem Er, “Bu proje ile yenilik yapma ihtiyacında olup endüstriyel tasarımcılara nasıl ulaşacağını ve bir tasarım projesini nasıl yöneteceğini bilmeyen KOBİ’ler ile endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinden mezun olmuş ve iş hayatına yeni başlamış tasarımcıların bir araya getirilmesini amaçladık. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü yıllardır öğrencilerin bitirme projelerini sanayi ile işbirliği yaparak gerçekleştirmekteydi. KOBİ’ler için de böyle bir ihtiyacın olduğunu fark edince İstanbul Kalkınma Ajansı’na proje yazdık. Şu an 20 işletme sahibi ile 20 tasarımcıyı buluşturacağız. Proje büyüyerek devam edecek.” dedi.

Toplantıda, KOBİ ve Tasarımcılar ilk kez bir araya gelerek yapacakları projeler üzerinde konuşma fırsatı buldu. 

 

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor