İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Avrupa’nın En Önemli Mühendislik Üniversitelerinin Yer Aldığı Avrupa Teknik ve Araştırma Üniversiteleri Birliği (CESAER) Yürütme Kurulu’na seçilen 4 kişiden biri oldu.  


Merkezi Belçika’da bulunan birlikte, Avrupa’nın en iyi 60 mühendislik üniversitesi yer alıyor.  Avrupa Teknik ve Araştırma Üniversiteleri Birliği (CESAER)’nin 8-9 Mart 2012 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirdiği Genel Kurul’da yeniden oluşturulan 4 kişilik Yürütme Kurulu’na Türkiye’den ilk kez İTÜ Rektörü Prof.Dr. Muhammed Şahin seçildi.

Rektör Prof. Dr. Şahin, bu görevle sadece İTÜ’nün değil Türkiye’nin de adının karar verici kurulda yer almasını sağladı. Böylece Türkiye’ye, başkanlık yolu da açılmış oldu. Avrupa’nın en iyi mühendislik üniversitelerinin arasına Türkiye’den bir üniversitenin yer almasının gurur verici olduğunu belirten Şahin, “İTÜ Rektörü olarak bu önemli göreve getirilmiş olmamda, son 2 yıldır görev yaptığım Avrupa Teknik ve Araştırma Üniversiteleri Birliği’nde Üniversitelerde Araştırma ve Strateji Yönetimi” konusunda yaptığımız katkılar çok etkili oldu. Oy birliğiyle göreve getirildim. Bu sadece üniversitemiz için değil Türk Yüksek Öğretimi ve ülkemiz için de çok önemli bir gelişmedir.” dedi. Prof. Dr. Şahin, Avrupa Komisyonlarında düşünce kuruluşluğu görevini de yürüten Avrupa’daki Teknik ve Araştırma Üniversiteleri Yönetim Kurulu Üyeliğine iki yıl önce Türkiye’den ilk seçilen rektör olmuştu. 

CESAER Yürütme Kurulu'nda İstanbul Teknik Üniversitesi'nin dışında Norveç Bilim ve Teknik Üniversitesi, Torino Politeknik Üniversitesi ve Delft Teknik Üniversitesi yer alıyor. 

 

 

       
sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor