İstanbul Teknik Üniversitesi, Lisans 1. sınıf öğrencileri için İTÜ Mezunlar Konseyi ile birlikte ‘‘Mentorluk Sistemi Projesi’’ni hayata geçirdi. İş yaşamında aktif bir İTÜ Mezunu ve üst sınıflardan bir lisans öğrencisinin yol göstericiliğini içeren proje kapsamında öğrencilere okul ve iş yaşamında yol gösterecilik yapılması planlanıyor.

 İTÜ mezunları ve öğrenciler, proje hakkında bilgilenmek için İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıya İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin İTÜ Mezunlar Konseyi Başkanı Erol Bilecik, mezunlar, akademisyenler ve İTÜ’nün seçkin mezun ağı ile yakından tanışmak, lisans öğrenimleri boyunca mezunlarının deneyimlerinden yararlanmak isteyen çok sayıda öğrenci katıldı

İTÜ Mezunlar Konseyi İcra Kurulu Üyesi Aysun Barın yaptığı açılış konuşmasında; kariyer yönetiminin öneminden bahsederek mentorluk sisteminin kişisel gelişime olan katkılarına değindi. İTÜ Mezunlar Konseyi Başkanı Erol Bilecik ise “Mentorluk sistemi birçok üniversitede ya da akademik kurullarda uzun yıllardır mevcut. İTÜ’de de zaman zaman uygulanmış olan yapılar var, fakat bu sistemde öğrenciye bir mentorun ve bir mezunun yol gösterdiği yani üç farklı grubun birlikte hareket ettiği bir yol haritası ortaya koyduk. Bu anlamda üniversiteler arasında ilk kez uygulanan bir mentorluk sistemi olacak Öğrencilere ders seçiminden sosyal faaliyetlere, staj ve yurt dışı tecrübesine kadar pek çok alanda yol gösterici olacağız.” dedi. Bilecik “Değerli mezunlarımız bu işten çok keyif alarak ve gönüllü olarak sizlere yardımcı olabilmek için kendi yaşam birikimlerini sosyal birikimlerini ve iş yaşamında gördüklerini hatasız bir şekilde paylaşmaya çalışacaklar. Yıl içerisinde öğrencilerle en az 4 kez bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyacağız ama aynı zamanda mail ortamında ve telefonla olan iletişimlerimizde bu birlikteliğimizi çok daha ileriye götüreceğiz.”diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin, “Öğrencilerimizi sadece bilgi birikimi olarak değil her konuda alanlarının en iyisi olarak mezun etmek istiyoruz. Türkiye’de teknolojiyi üretebilecek beyinler öğrencilerdir. İş arayan değil, işveren olmalarını istiyoruz. İnovasyonda, girişimcilikte, kalite ve akreditasyonda tam donanımlı olarak yetişmeleri için çalışıyoruz. Türkiye’nin MIT’si değil Dünyanın İTÜ’sü olmak yolunda güvendiğimiz en önemli kaynak öğrencilerimizdir.” dedi.

Projede ilk aşamada farklı bölümlerden 221 lisans 1. sınıf öğrencisi yer aldı. İTÜ’den mezun üst pozisyonlarda çalışan 40 İTÜ’lü ile üst sınıflardan 40 öğrencinin desteği ile gruplar oluşturuldu.

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor