İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunlar Konseyi’nin Ağustos 2011’de başlattığı ‘‘İTÜ Mezunlar Meydanı’’ Projesi’nin Ayazağa Kampüsü Mustafa İnan Merkez Kütüphanesi önündeki ilk etabı İTÜ’lü mezunların katılımı ile açıldı. Genç İTÜ’lülere yurt sağlamak amacıyla düzenlenen projenin açılışına, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahsen Özsoy ve Prof. Dr. M. Fevzi Ünal, İTÜ Mezunlar Konseyi Başkanı Erol Bilecik ve İcra Kurulu Üyeleri, İTÜ’lü birçok iş adamı, bilim insanı, siyasetçi ve sanatçı katıldı. 

İTÜ Mezunlar Konseyi Başkanı Erol Bilecik ve İcra Kurulu üyeleri 1000 mezunun katkılarıyla ilk aşaması tamamlanan Mezunlar Meydanı’nı için toplanan 1 milyon TL’yi simgeleyen çeki İTÜ Rektörü Prof.Dr. Muhammed Şahin’e sundu. Erol Bilecik, törende yaptığı açılış konuşmasında; ‘‘Üniversitemiz bize çok fazla şey kazandırdı. Bu kazançların farkını yıllar geçtikçe daha fazla anlıyoruz. Şimdi biz mezunlar olarak İTÜ’nün misyonunu sonsuza dek taşıması için ağabey ve ablalarımızdan aldığımız bayrağı daha da ileri götürmek ve İTÜ markasına değerli katkılar yapmak için çalışıyoruz.’’ dedi. İTÜ Mezunlar Meydanı” projesinin, Türkiye’de Üniversiteler arasında ilk kez uygulanacak bir proje olması nedeniyle tüm İTÜ’lüler için ayrı bir gurur kaynağı olduğunu söyledi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahim de İTÜ’nün kurulduğundan bu yana mezunları arasındaki dayanışmayla birçok üniversiteye ve kuruma örnek olduğuna dikkat çekerek ‘‘Üniversitemiz; bu proje ile yine bir ilki gerçekleştirmiştir. İTÜ’ye gönül veren birçok mezunumuzu tek bir amaç için bir araya getiren bu meydan her ayrıntısıyla İTÜ’lü olmanın ne demek olduğunu anlatmaktadır.’’ dedi. Prof. Dr. Şahin ‘‘Yurdumuz; hayatlarının belki de en önemli süreci olan lisans eğitimlerinin ilk adımında yurda yerleşecek İTÜ’lülere mezunlarımızın bir hediyesi olacak.’’ dedi.

İTÜ Öğrencileri adına konuşan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Meriç Güngör, İTÜ’ye şehir dışından gelen her öğrencinin ilk ihtiyacının yurt olduğuna dikkat çekerek bu duruma çare olmak adına yapılan her çalışma için İTÜ Mezunlarına teşekkür etti. Meriç Güngör, mezunlara seslenerek ‘‘Biz de sizin gibi olunca; yeni nesil İTÜ’lülere destek vereceğimize söz veriyoruz. Bu onurlu bayrağı sizden alacak ve daha ilerilere taşımak için çabalayacağız.’’ dedi.

İTÜ Mezunları adına duygu ve düşüncelerini ifade eden Yük. Müh. İzzet Türkocağı, İTÜ Mezunlar Meydanı’na destek veren İTÜ’lüler arasından kura ile çekilerek konuşma yapmak için kendisinin belirlendiğini, İTÜ’nün mezunlarına eşit yaklaşımın takdir edilesi bir durum olduğunu belirtti. Türkocağı, bugüne kadar üniversitemize katkıda bulunan tüm mezunlarımızın destekleri için teşekkür ederek diğer mezunlara ‘‘Gelin, maddi ve manevi olanaklarımız ölçüsünde omuz verelim. Öğrencilerimizin yurt ve burs ihtiyaçlarını bizler karşılamaya çalışalım.’’ dedi.

Törene katılan tüm mezunlarla birlikte açılan İTÜ Mezunlar Meydanı, büyük heyecan yarattı. Mezunlar isimlerinin sonsuza kadar yaşayacağı meydanda isimlerini bularak fotoğraf çektirdi. Törenin ardından mezunlar, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan Grup ANKA ile İTÜ mezunu Türk Halk Müziği sanatçısı Volkan Konak’ı dinledi.

Mezunlar Meydanı’nda 2500TL karşılığında alınan her taşın geliri ile oluşan İTÜ Mezunlar Yurdu’nun 2012-2013 Öğretim Yılı’nda yeni İTÜ’lülere ev sahipliği yapması planlanıyor. Mezunlar Meydanı projesinde yer almak isteyen mezunlar www.itumd.org.tr adresinden kayıt yaptırabilir.

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor