İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin kuruluşunun 127.nci yılında düzenlenen Geleneksel Balık Günü, Denizcilik Fakültesi mezunlarını Tuzla’da buluşturdu. İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, İTÜ-KKTC Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yanalak, İTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahsen Özsoy ve Prof. Dr. Mehmet Fevzi Ünal, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nil Güler, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Rekanı Prof. Dr. Muhittin Söylemez, Genel Sekreter Nevzat Özkök ve çok sayıda mezunun katıldığı etkinlikte İTÜ Denizcilik Fakültesi Binali Yıldırım Öğrenci Yurdu’nun açılışı da yapıldı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde yer alan 614 kişilik öğrenci yurdunun açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Nil Güler, “Yurt bağışçılarımız başta Türk Telekom A.Ş. olmak üzere, denizcilik camiasının önde gelen isimlerinden Uzmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Altay Altuğ’a, Dünya Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Suay Umut’a, New York’ daki mezunumuz Sayın İbrahim Mazman ve İÇDAŞ’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yurdumuzun iç tefrişi için İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Mezunlar Derneği’ne de destekleri için çok teşekkür ederiz.” dedi. 

 Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin “İTÜ olarak yüzyıllardır bilim ve gelişimin simgesi olduk. Çok değerli mezunlarımız aracılığıyla ülkemizin kuruluşundan bu yana imar ve modernizasyonuna büyük katkılarda bulunduk. Bu kurumun çatısı altında 239 yıldır yetişen yüz binin üzerindeki mezunumuz, birbirlerine bağlılıkları ile yeni kurulan birçok üniversiteye örnek oldu. Sonsuza dek yaşayacak ve içinde kalan her öğrencimize aidiyetlik duygusunu aşılayacak Binali Yıldırım Öğrenci Yurdumuz ise mezun dayanışmasının büyük bir simgesi olacak.” dedi. 37 yıldır üniversitesine verdiği hizmetler ve destekler nedeniyle yurda Binali Yıldırım’ın isminin verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Şahin, “Binali Yıldırım’ın sürükleyici gücü sayesinde bugün yıllardır hayali kurulan yurda kavuştuk. Bu yurt İTÜ’nün yetiştirdiği önemli teknik adamlardan biri olan Bakanımızın katkılarının sadece küçük bir parçasıdır.” diye konuştu. 

 Yurdun açılışında konuşan Bakan Yıldırım "İşte burada bir aile fotoğrafı görüyorsunuz. Bu fotoğrafta denizciler ailesi vardır. Denizcilik gelenek ve görenek demektir. Denizcilikte ağabey ve kardeş ilişkisi vardır. İşte bu yurt unutulmaya başlamış ağabey-kardeş ilişkisini, denize gitmeden denizciliği anlatan bir eser olacaktır. Bunun için önemsiyorum. Emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Bu yurt, ortak çalışmanın ve dayanışmanın bir ürünüdür. 614 öğrenci kapasiteli bu yurt, hayırsever denizcilerimizin ve denizciliğe gönül veren kişilerin gayretleriyle yapılmış ve bugün hizmete açılmıştır." dedi.

Yurdun yapılmasında en büyük katkılardan birini yapan Kaptan Altay Altuğ’un konuşmasının ardından ağız mızıkası ile  "eski dostlar" şarkısını çalması katılımcılardan büyük alkış aldı. Yurt binasının açılışından sonra spor salonunda 40. ve 50. yıllarını dolduran mezunlara plaket vermek üzere tören düzenlendi. Törenin ardından öğretim üyeleri, mezunlar ve öğrencilerle birlikte balık salata ve helvadan oluşan geleneksel balık günü yemeği yendi.

 

 

  

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor