İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenen yıl sonu toplantısı 29 Aralık 2011, Perşembe günü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyük bir coşku içinde geçen toplantıda akademik ve idari personel 2011’e veda etti. 

Yıl sonu toplantısı, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’in, yıl boyunca yürütülen çalışma, proje ve yatırımlarla ilgili bilgi verdiği sunumu ile başladı. Ardından Şef Hakan Şensoy yönetiminde Alin Aylin Yağcıoğlu’nun solistliğinde İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi Oda Orkestrası yeni yıl konseri verdi.

Konserin ardından 2011 yılında İTÜ’den emekli olan İdari ve Akademik Mensuplara teşekkür plaketleri verildi. Tören, Teknik Üniversite’ye emeği geçen Rektörlere plaketlerinin verilmesi ile devam etti. Prof. Dr. Nahit Kumbasar, Prof. Dr. Reşat Baykal, Prof. Dr. Gülsün Sağlamer ve Prof. Dr. Faruk Karadoğan’a plaketleri İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin tarafından verildi. 

Törende 2011 yılında 2547 sayılı kanunun 26. 25. ve 23. Maddelerinde belirtilen tüm gerekleri yerine getirerek akademik yükseltme alan öğretim üyelerine plaket ve hediyeleri takdim edildi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, 30 profesör, 29 doçent ve 20 yardımcı doçente  plaketlerini verdi. 

 İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, “2011 yılı Üniversitemizde büyük başarıların, sevinçlerin yaşandığı, gurur veren anılarımızın olduğu bir yıl oldu. Üniversitemiz ve ülkemiz için çok önemli projelerde bir olduk, çok çalıştık, çok ürettik. Onun için bu emek ve başarı hepimizindir.Elbette zaman zaman birbirimize kızıyor belki de kırılıyoruz ama aynı şeylere üzülüyor, aynı şeyler için seviniyoruz. Her şeye rağmen bu büyük İTÜ kapısından içeri girince sevgiyle kucaklaşıyoruz. Söz konusu İTÜ olunca bir olup güç oluyoruz. Çünkü ülkemizin bu ortak güce ihtiyacı var. İTÜ için 2011 yılı; 25 bin öğrencisi, 4 bin çalışanı ve 100 bini aşan yaşayan mezunu, dernek ve vakıflarıyla birbirimize kenetlendiğimiz bir yıl olarak geride kalıyor. Bu yıl gösterilen birlik ve başarılar için hepinize İTÜ Ailesinin seçkin bireyleri olarak teşekkür ediyorum. 2012 yine paylaşımlarımızın yılı olsun. Başarılarımız konuşulsun. Beraberinde yeni umutlar, başlangıçlar ve mutluluklar sunsun. En içten duygularımla yeni yılınızı kutlar, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve huzurlu bir yıl dilerim.” dedi.  

1977-1980 yılları arasında Rektörlük yapan Prof. Dr. Nahit Kumbasar, “Bugün bu plaketi alırken çok duygulandım. Çünkü Teknik Üniversitede eskiyi yok saymak olmamalı diye düşünüyorum. Eskiyi bu şekilde değerlendirdiği için Sayın Rektör’e teşekkür ediyorum, sizlere de mutlu bir yeni yıl diliyorum.” dedi. 

 İTÜ’de 1992-1996 dönemlerinde Rektörlük yapan Prof. Dr. Reşat Baykal, “Nihayet Teknik Üniversite’de özlemini duyduğumuz bir günü yaşattığı için Sayın Rektöre teşekkür ediyorum. Eskiden İTÜ’de olağan olan şeylerin tekrar gündeme gelmesinden büyük bir mutluluk duyuyorum. Öğrencilikten Rektörlüğe kadar 45 yıl bu üniversitenin her kademesinde görev almış birisi olarak bundan gurur duyuyor, hepinizi saygıyla selamlıyor ve iyi yıllar diliyorum.” diye konuştu.

 İTÜ’de 1996-2004 yılları arasında iki dönem Rektör olan Prof. Dr. Gülsün Sağlamer ise “Bu plaketi bu hizmet sürerken benden desteğini esirgemeyen, her türlü fedakarlığa katlanan eşim başta olmak üzere Ağustos 2004’te burada plaket verdiğimiz 200 akademisyen ve idari personelin adına alıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum ve iyi yıllar diliyorum.” dedi.

2004-2008 yılları arasında Rektör olan Prof. Dr. Faruk Karadoğan da “Çok sevdiğim bir kurumumuza, çok sevdiklerimin destekleriyle 44 yıl 3 ay 1 gün mutluluk içerisinde hizmet verdim. Hepinizi kucaklıyorum. Bir ömrüm daha olsa aynı yolda harcarım diyorum.” diye konuştu. 

Tören Rektör, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Enstitü Müdürleri ve Rektör Danışmanlarının sahneden konukları selamlaması ile sona erdi.  

 


 

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor