Derneğimizin Şeref Üyesi 1952 Elektrik Fakültesi Kuvvetli Akım Kolu Mezunu Ahmet ÜNSAL'ı Kaybettik

Antalya’nın sevilen isimlerinden , Kepez Elektrik eski Genel Müdürü,  Wagner Kablo Yönetim Kurulu Başkanı, Kepez Elektrik Santral merkezinin  bulunduğu mahalleye yardımları  nedeniyle  adı verilen Elektrik Yüksek Mühendisi Ahmet Ünsal, 83 yaşında  hayatını kaybetti.

Bir süredir Özel bir hastanede gripal enfeksiyonla başlayan rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Ahmet Ünsal, akşam saatlerinde kalp yetmezliği sonucu hayata veda etti.  Kepez Elektrik Şirketi Genel Müdürlüğü görevinden Uzanlar döneminde ayrılan ve kendi işyerini kuran Ahmet Ünsal, Alman Wagner Firması ile birlikte Antalya Serbest Bölgede Mercedes ve Volswagen gibi marka araçların kablo donanımını üreten fabrikayı kurdu. Oğlu Hilmi Ünsal’ın Genel Müdürlüğünü yaptığı fabrika Antalya ihracatında önemli bir yer oluşturuyor.

Merhumun cenazesi 07.02.2018 tarihinde Antalya Muratpaşa Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Andızlı Mezarlığına defnedilecektir.

Merhuma Allahtan rahmet Ailesi ve Camiamıza Başsağlığı dileriz.

Ahmet Ünsal kimdir?

Antalya’da Kaleiçi’nde doğdu. Biraz da sağlık sorunları ile boğuşarak, maceralı bir yaşam ile 1945 yılında Antalya Lisesinden mezun oldu. Ortaokul sonu yazında (1941), II. Dünya Savaşının evlerine getirdiği bazı yaşam koşullarını da hafifletmek maksadıyla yaz tatilinde, Antalya Belediyesi bünyesindeki Elektrik İdaresi Müdürlüğünde katip olarak çalıştı. Bu çalışma esnasında evlerimizde düşünmeden kullandığımız elektriğin nereden nasıl geldiğini, yani Antalya’nın elektrik üretim, iletim, dağıtım macerasını o zamanki (ortaokul fiziği) allame(!) bilgisiyle hayranlıkla öğrendi. Dahası bu çalışma esnasında bordroda müdürden bile fazla para alan ve lakabı “mühendis bey” olan bir şahsın, çok önemli bir kişi olduğunu, onsuz bu işin asla yapılamayacağını, mezkûr şahsın da işin öneminin farkında olmasından dolayı, zahir “havasından ve fiyakasından” geçilmediğine tanık oldu. Doğrusu kıskanmadı da değil. İşe alınmasını sağlayan dayısı vasıtası ile nerede ve nasıl mühendis olunacağını mezkûr şahıstan öğrenerek hedefini belirledi. 1945 yılı Eylül ayında lise diplomalı Ahmet Ünsal, eski adı Yüksek Mühendis Okulu olup bir yıl önce adı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) olarak değiştirilen ve ayrıca altı yıldan beş yıla indirilen okulun, Elektrik Fakültesi Kuvvetli Akım (enerji) bölümü imtihanını kazanan 16 kişiden biri oldu. Üniversite hayatı sonucunda Yüksek Elektrik Mühendisi ünvanlı ve “Sümerbank kulu” olarak hayata atıldı. Malatya Mensucat fabrikası bakım şefliği, İzmit (SEKA) santral şefliği (ilaveten burada ifa edilen askerlik hizmeti) yaptıktan sonra, Antalya Belediyesi Elektrik İdaresine (Elektrik–Su-Otobüs İşletmeleri) vaktiyle katiplik yaptığı yere müdür ve mühendis olarak işe başladı.

 
 
sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor