Derneğimizin  Şeref Üyesi ve  Üniversitemiz önceki dönem rektörlerinden değerli akademisyenimiz Prof. Dr. Nahit Kumbasar’ın yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntüyle öğrendik.
 
 
Prof. Dr. Nahit Kumbasar, 9 Ekim 2017 Pazartesi günü aramızdan ayrıldı. Bugüne kadar binlerce bilim insanı yetiştiren ve ömrünü eğitime adayan Prof. Dr. Nahit Kumbasar, 1977-1980 döneminde Üniversitemizin rektörlük görevini üstlendi. İnşaat Fakültemizden emekli olan Prof. Dr. Kumbasar, çok sayıda projenin de hayata geçmesine katkıda bulundu. 
 
Değerli rektörümüz Prof. Dr. Nahit Kumbasar için yarın Taşkışla Yerleşkemizde saat 11:00’de tören düzenlenerek. Kumbasar’ın cenazesi, Levent Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verildi. 
 
İTÜ ailesi olarak, ülkemize ve Üniversitemize büyük katkı sağlayan Prof. Dr. Nahit Kumbasar’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve tüm İTÜ’lülere baş sağlığı dileriz.
 
Prof. Dr. Nahit Kumbasar kimdir?
 
Prof. Dr. Nahit Kumbasar, 1934’te Bayburt’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bayburt’ta tamamladı. Daha sonra Haydarpaşa Lisesi’ni 1953 de bitirerek İTÜ İnşaat Fakültesi’ne girdi. İnşaat Fakültesi’nden 1958 yılında Yüksek Mühendis olarak mezun oldu. Aynı yıl İnşaat Fakültesi’nin Betonarme ve Yüksek Mukavemet Kürsüsü'ne asistan olarak girdi. 1962 yılında doktora çalışmasını tamamlayarak Dr. Müh. unvanını aldı. 1965-1967 yılları arasında ABD’de University of Colorado’da araştırma yaptı ve misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında doçent unvanını alarak 1969 da Betonarme ve Yüksek Mukavemet Kürsüsü’nde Doçent kadrosuna atandı. Daha sonra Mühendislik Mimarlık Fakültesi Betonarme-Ahşap ve Çelik Yapılar Kürsüsü doçent kadrosuna 1973 yılında naklen geçti ve 1974 yılında aynı kürsüde profesör oldu. 1975-1977 yılları arasında, sırasıyla, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi dekan yardımcılığı, üniversitemizde Rektör Yardımcılığı ve 1977-1980 arasında üniversitemizde Rektör görevinde bulundu. 2000 yılında emekliye ayrıldı. Emeklilikten sonra İnşaat Fakültesi’ndeki arkadaşları ile çalışmalarına devam etti ve araştırma ve uygulama projelerinin çözümünde katkı vermeğe devam etmiştir. Betonarme yapılar, plak ve kabuk teorisi ve deprem mühendisliği konularında yayınları bulunan Prof. Dr. Nahit Kumbasar’ın bir oğlu, bir kızı ve bir torunu vardır.
 
sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor