İstanbul Teknik Üniversitesi 1992-1995, 1998-2001, 2001-2004 ve 2008-2011 Dönemleri Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ali İhsan Aldoğan’ın aramızdan ayrılışının ilk yılında Fakültesi ev sahipliğinde bir anma toplantısı düzenlendi. Duygulu anların yaşandığı toplantıya Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahsen Özsoy ve Prof. Dr. M.Fevzi Ünal, Aldoğan Ailesi, Genel Sekreter Nevzat Özkök, akademisyenler, idari personel ve öğrencileri katıldı. 

Törenin ardından Ayazağa Yerleşkesi’nde Prof. Dr. Ali İhsan Aldoğan’ın adının verildiği kız öğrenci yurdunun resmi açılışı yapıldı. Anma toplantısında konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, “Onunla tanışma onuruna erişememiş İTÜ’lülere onu tanıtmak, İTÜ’ye verdiği emeklerin sonsuza kadar yaşayacak bir simgesini yaratmak için bir yol aradık.  Şahsına duyduğumuz derin saygının bir göstergesi olarak yeni kız yurdumuzun ismini Ali İhsan Aldoğan Yurdu yaptık. Saygıdeğer hocamızın adını taşıyan bu yurt çok sevdiği, ömrünü adadığı Üniversitesinde artık sonsuza kadar yaşayacak. Ali İhsan Aldoğan Hocamız, İTÜ’de, bizlerle, çok sevdiği öğrencileriyle yaşamaya devam edecek.” dedi. Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi adına Dekan Vekili Doç. Dr. İsmail Hakkı Helvacıoğlu da Prof. Dr. Aldoğan’ın akademik kariyerindeki başarılarından söz ederek “O’nun yokluğunda her işle ne kadar ince ve titizlikle ilgilendiğini bir kez daha anladık. O’ndan öğrendiğimiz gibi sorunlara titizlikle yaklaşmaya çalıştık. Hiç unutmadığımız bir sözü ise “Öğrencilerimizi ön planda tutacağız. Fakülte ana ve babalığa her zaman devam etmeli.” oldu. Bu yaklaşımı sürdürmek için çalışıyoruz.” dedi. 

Aldoğan Ailesi adına konuşan oğul Murat Aldoğan da “Yaşarken, kaybettiğimiz süreçte ve sonrasında Aldoğan Ailesi’ne destek ve ilgisini hiç eksik etmeyen Rektörümüze insanlığı için teşekkür ederim. Son bir yılda babamızı çok özledik. O’nun üzerimizdeki manevi sıcaklığını kaybettik ama bugün sıcak bir ailemiz daha olduğunu tekrar hatırladık. Babamın ilk ve daimi aşkı İTÜ, O’nu kalbinin bir köşesinde yaşatacak. Yurt binasına adının verilmesinde emeği geçen herkese şükran ve minnetlerimizi sunarız.” dedi. Anma Toplantısı'nda Prof. Dr. Aldoğan'la sınıf arkadaşı olan, oda arkadaşı olan ve öğrencisi olan akademisyenler anılarını paylaştı. 

Konuşmaların ardından 298 kız öğrenciyi misafir eden Prof. Dr. Ali İhsan Aldoğan Kız Yurdu eşi Oya Aldoğan ve Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin tarafından açıldı. 

 

 

 

 

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor