GÜNEŞ PANELİYLE ÇAY DEMLEYECEKLER

İstanbul Teknik Üniversitesi, 24 Haziran -30 Haziran tarihleri arasında 1 hafta boyunca 350.org tarafından düzenlenen Küresel Eksen Değişimi (GPS) zirvesine ev sahipliği yapıyor. Altı kıtadan, 137 ülkeden, 600 genç iklim aktivisti İTÜ’de buluşarak, iklim değişikliğine karşı mücadele yöntemleri konusunda eğitim alacak. Öğrendiklerini dünyanın farklı noktalarına aktaracak. Konuyla ilgili küresel bir bilincin oluşmasına yardımcı olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi, dünyada bugüne kadar yapılmış en büyük iklim bilinçlendirme hareketine ev sahipliği yapacak. Binlerce gönüllüsü ve yüz binlerce destekçisi ile küresel bir iklim hareketi olan 350.org tarafından düzenlenen Küresel Eksen Değişimi (GPS) zirvesi kapsamında iklim değişikliğine karşı bilinç oluşturmak için örgütlenme ve etkili kampanya düzenleme üzerine eğitimler alacak.

Dünyanın farklı bölgelerinde görülen iklim hareketlerinin sonuçları, bu sonuçlar sonrası kazanılan deneyimler ve sorunları çözmede geliştirilen stratejiler paylaşılacak. Bölgesel ve uluslar arası işbirliği üzerinde çalışılacak. Zirve sonrası eğitim gören aktivistler takip eden aylarda düzenlenecek bölgesel, ulusal ve uluslararası toplantılarda öğrendiklerini paylaşarak konuyla ilgili küresel bir bilincin oluşmasına yardımcı olacak.

Konferans kapsamında aktivist gençlere beş temel konuda ders verilecek: Politika ve Lobicilik, Yaratıcı Aktivizm,  Şiddetsizlik,  Dijital Kampanyalar, Medya ve İletişim. Ayrıca İTÜ’lü öğretim üyeleri de iklim değişikliğiyle ilgili düzenlenecek panellerde konuşmalar yapacak.

Güneş Enerjili Şadırvan

Eğitimler haricinde ayrıca güneş panelleriyle çay demlemek, bisiklet pedalıyla çalışan sistemlerle müzik yapmak gibi doğal enerji kaynaklarının gündelik hayatta kullanımlarının artırılmasına dikkat çeken aktivitelerde gerçekleşecek.

Proje kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü içine bir sanat köşesi yapılacak. Bu köşede dünyaca ünlü genç sanatçıların eserleri sergilenecek. Ayrıca, yine dünyaca ünlü duvar boyama sanatçısı Freddy Sam tarafından okul duvarlarından birisi boyanacak.

Aktivistler İTÜ’de buluşuyor

İstanbul Teknik Üniversitesi, TEMA, Greenpeace, Friends of the Earth, Avaaz ve iklim değişikliğine duyarlı pek çok başka kurum tarafından desteklenen Küresel Eksen Değişimi zirvesine katılacak 120 eğitmen ve 600 öğrencinin tamamı etkinlik boyunca İTÜ’nün yurtlarında kalacak ve İTÜ’nün dersliklerini kullanacak.

Zirve katılımcıları arasında Pasifik’teki bazı küçük adalarda bulunan devletlerden, haftalarca süren yolculuklar sonrasında İstanbul’a ulaşan aktivistler de bulunuyor. Ayrıca iklim değişikliği yüzünden sular altında kalacak adalardan ya da kuraklık veya seller yüzünden bazı bölgeleri kısmen yaşanmaz hale gelen Nepal, Bolivya, Peru, Zambiya ve Sudan gibi ülkelerden de 34 aktivist zirveye katılıyor.

Zirve için Burundi ve Ruanda’dan gelen katılımcılar, sadece vize almak için Uganda'ya 60 saatlik otobüs yolculuğu yapıp, bu ülkede bir hafta bekledi.

Editöre not:

350.org kimdir?

·       350 iklim değişikliği hakkında dünyada yazılan ilk kitaplardan birinin yazarı Bill McKibben tarafından kurulmuştur. 350.org internet sitesinin kurulmasıyla birlikte 350.org, tüm dünyada çalışanları ve binlerce gönüllüsü ve yüz binlerce destekçisi olan küresel bir organizasyon haline gelmiştir.

·       350.org iklim krizini çözmek için küresel bir hareket oluşturuyor. İnternet kampanyaları, yerel organizasyonlar ve kitle hareketleri 188 ülkede konuşlanmış binlerce gönüllü organizatör tarafından, yerelden sürdürülüyor.

·       350.org, dünyanın bugüne kadar karşılaştığı en büyük sorunun çözümü için büyük ölçekli bir çalışma içinde. Ekim 2009’da dünyada 181 ayrı ülkede 5200 eş zamanlı gösteri ve miting düzenledi. CNN’e göre bu “dünya tarihindeki en geniş katılımlı siyasi eylem günü”ydü.

·        2011’de gezegenin her köşesinde insanları iklim krizine çözüm çağrısı için bir araya getirdi. Eylül 2011’de ve Şubat 2013’te “Hareket Eden Gezegen” eylemini gerçekleştirdi. Kanada’daki katran kumullarından elde edilen petrolü ABD’ye taşıması öngörülen Keystone XL boru hattının karşısında durdu.

·       350.org’a destek veren bazı isimler: Yazar ve aktivist Bill McKibben, IPCC Başkanı ve Nobel Ödülü sahibi Rajendra Pachauri, yazar, aktivist ve akademisyen Vandana Shiva, ünlü insan hakları aktivisti Başpiskopos Desmond Tutu, NASA Godard Enstitüsü Başkanı Dr. James Hansen, Will Steger, Keibo Oiwa, Liz Thomson, Maldivler Devlet Başkanı Mohamed Nasheed, yazar, aktivist ve akademisyen David Suzuki, Van Jones, Sheila Watt-Cloutier, Thomas Homer Dixon, Paul Loeb, Barbara Kingsolver, Alex Steffen, Lester Brown, George Monbiot, Colin Beaven, Ross Gelbspan…

Ayrıntılı bilgi ve röportaj istekleri için:

Mustafa Azizoğlu

İTÜ Kurumsal İletişim Koordinatörü

0 212 285 6677

0 532 698 2951

 

Gülşah Seyhan           

Medya İlişkileri Uzmanı

gseyhan@accord-pr.com

0542 202 02 10             

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor