İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) bir geleneği haline gelmiş olan ve 1949 yılından beri ülkemizin önemli bilim ve sanat insanlarına verilen Fahri Doktora unvanları, 25 Nisan 2013 tarihli Üniversite Senatosu kararınca bu sene Emekli Sanatçı, Öğretim Görevlisi Yücel Paşmakçı ve Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık’a layık görülmüştür. 

Fahri Doktora Unvanları 22 Mayıs 2013 Çarşamba günü İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenecek bir törenle verilecektir. Saat 15.00'de başlayacak törende sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla,

İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi

 

Yücel Paşmakçı kimdir?

1935 doğumlu Yücel Paşmakçı, Türkiye'nin kültür sanat hayatının değerli isimlerinden biridir. TRT bünyesinde başladığı sanat yaşamına başka sanat kurumlarında devam etmiştir. İstanbul Radyosu Yurttan Sesler (1966) ve TRT Müzik Dairesi Başkanlığı (1979) görevlerini yapan Paşmakçı, kurucuları arasında yer aldığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda da uzun yıllar hizmet etmiştir. 

Yücel Paşmakçı, başta Hisarlı Ahmet türküleri olmak üzere Türkiye’nin hemen her yöresinden yaklaşık 300 kadar türkü ve oyun havasını derleyerek arşivlere aktarmıştır.

 

Ahmet Kocabıyık kimdir?

1955 doğumlu Ahmet Kocabıyık İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra Birmingham Üniversitesi Ekonomi ve Makina Mühendisliği bölümlerinde lisans eğitimini tamamlamış; Carnegie Mellon Üniversitesi'nde makina mühendisliği bölümünde üst lisans derecesini almıştır. 1990 yılında ise ABD Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi OPM programını bitirmiştir.

1980 yılında profesyonel iş hayatına başlayan Kocabıyık, Temmuz 2001 tarihinden itibaren Borusan Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütmektedir.

PROGRAM


15.00          Saygı Duruşu / İstiklal Marşı                                                                 
                        Barkovizyon            
Rektör Prof.Dr.Mehmet KARACA’nın Konuşması
T.C. Orman ve Su İşleri Bakanı
Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun Konuşması
Fahri Doktor Beratlarının Tevcih Edilmesi
San.Öğr.Gör. Yücel PAŞMAKÇI
TMDK,Emekli
Ahmet KOCABIYIK
BORUSAN Yönetim Kurulu Başkanı
Konser
İTÜ  TMDK  Türk Halk Müziği Grubu
BORUSAN Quartet

17.00            Kokteyl

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor