Teletıp Uygulamaları ve Sayısal Teşhis için Hesaplamalı Görüntüleme Teknikleri 

Popular Science dergisi tarafından, tüm dünyada 2012 yılının en parlak 10 bilim adamı arasında gösterilen ve ABD Başkanlık Ofisi’nin geçen yıl 94 genç bilim insanı ve mühendise verdiği ‘Başkanlık Kariyer Başlangıç Ödülü’ne layık görülen California Üniversitesi’nde (UCLA) görevli Dr. Aydoğan Özcan, “kan tahlili yapan cep telefonu” buluşunu anlatmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi’ne geliyor. 32 yaşındaki Türk bilim insanının cihazı, sıradan bir cep telefonunu hassas tahliller yapan bir mikroskoba çevirebiliyor. Düşük maliyetli ve hafif cihazlar, özellikle pahalı görüntüleme sistemlerine ulaşmakta sıkıntı çeken yoksul ülkelerdeki hastalıkların teşhis ve tedavisi için umut ışığı oldu.

100 BİN HÜCREYE ANALİZ

Cep telefonunun kamera merceği üzerine takılan küçük bir aparatla çalışan sistem, aparatın üzerine yerleştirilen kan örneğinde yer alan yaklaşık 50-100 bin hücrenin aynı anda ve birkaç saniye içinde görüntülenmesini yapıp, telefona yüklenen özel bir yazılım sayesinde teşhis koyuyor. Hücrelerdeki değişimi algılayarak, sıtma, verem, tüberküloz, anemi, sifilis, malarya ve AIDS gibi hastalıkları teşhis edebilen bu sistem, sonuçları istenilen sağlık kurumuna ya da doktora da mesaj olarak direk gönderilebiliyor.

AZGELİŞMİŞ ÜLKELERE UCUZ VE ETKİLİ SAĞLIK HİZMETİ

Dr. Aydoğan Özcan’ın bu cihazı sayesinde dünyanın pek çok doktorsuz, laboratuvarsız ve hastanesiz bölgesinde teşhis edilemeyen hastalıklar kolayca ve çok ucuz yolla tespit edebilecek. Özcan, “Uzun yıllardır mikroskopların basitleştirilmesi ve hesaplamalı teknikler kullanarak teletıp için uygun aletler yapmak üzerine çalışmalarımız var. Bu proje de bu çalışmaların bir uzantısı. Sağlık hizmetlerinin daha ücra, azgelişmiş yerlere daha hızlı, etkili ve ucuz getirilmesi için cep telefonlarına entegre edilebilen teknolojiler çok önemli. Benim araştırma grubum da tam bu konu, yani teletıp üzerine çalışıyor. Hastanın gidip gelmesine gerek kalmadan teşhis koymak da mümkün olacak. Böylelikle küçük sağlık ocakları bile tam teşekküllü bir hastanenin vazifesini yapabilecek hale gelebilir.” diyor.

Dr. Aydoğan Özcan Stanford Universitesi Elektrik Mühendisliği Departmanı’nda doktorasını yaptıktan sonra, 2006 yılında Harvard Medical School, Wellman Center for Photomedicine bünyesine girdi. 2007’de UCLA’ya katılan Özcan, halen bu üniversitenin Elektrik Mühendisliği ve Biyomühendislik bölümlerindeki Biyofotonik ve Nanofotonik Laboratuarlığı’nı yönetmekte.

Dr. Özcan, nanoskopi, geniş alan görüntüleme, lenssiz görüntüleme lineer olmayan optikler, fiber optik ve optik uyum konularındaki buluşlarına dair tamamı lisanslı 22 patentin sahibi ve aynı alanlarda onay bekleyen 15 patenti bulunuyor.

Dr. Özcan’ın aldığı ödüller:  

·      2011 Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers (PECASE), (ABD Hükümetinin bilim adamları ve mühendislere, kariyerlerinin erken dönemlerinde verdiği en yüksek ödül)

·      2013 SPIE BioPhotonics Technology Innovator Award

·      2011 Army Research Office (ARO) Young Investigator Award

·      2011 SPIE Early Career Achievement Award

·      2010 NSF CAREER Award

·      2009 NIH Director’s New Innovator Award

·      2009 Office of Naval Research (ONR) Young Investigator Award

·      2009 IEEE Photonics Society (LEOS) Young Investigator Award

·      MIT’s Technology Review TR35 Award

·      2012 Popular Science Brilliant 10 Award

·      2012 National Academy of Engineering (NAE) The Grainger Foundation Frontiers of Engineering Award

·      2011 Innovators Challenge Award presented by the Rockefeller Foundation and Health Alliance

·      2010 National Geographic Emerging Explorer Award

·      2010 Bill & Melinda Gates Foundation Grand Challenges Award

·      2010 Popular Mechanics Breakthrough Award,

·      2010 Netexplorateur Award given by the Netexplorateur Observatory & Forum in France

·      2011 Regional Health Care Innovation Challenge Award given by The von Liebig Center at UCSD

·      2010 PopTech Science and Public Leaders Fellowship

·      2009 Wireless Innovation Award organized by the Vodafone Americas Foundation

·      2008 Okawa Foundation Award, given by the Okawa Foundation in Japan

 

İTÜ Bilim Sanat ve Teknoloji Semineri

Aydoğan Özcan, Ph.D.

21 Mart 2013 -Perşembe  saat: 10.30

                                                                  Maden Fakültesi İhsan Ketin Salon

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor