İTÜ Haber - Burcu Koz

Rockwell Automation Güç ve Hareket Kontrolü Laboratuvarı’nın resmi açılışı 19 Şubat Salı günü yapıldı ve açılışa Rektörümüz Prof.Dr.Mehmet Karaca, Rockwell Automation Global İş Geliştirme Müdürü Joe Kann, Ortadoğu Bölge Sorumlusu Neil Enright, Türkiye Genel Müdürü Cenk Ceylan,  laboratuarın ilk kurucusu Prof.Dr. M. Kemal Sarıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Laboratuarın  yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat Ergenç yapıyor. İTÜ Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Ergenç, laboratuvarın  herkese açık olduğunu ve bölümdeki bütün öğretim üyelerinin laboratuvarla ilişkili olduklarını belirtti. “Laboratuvarın kurulması için 2011 Ekim ayında Rockwell ile görüşmeler yapmaya başladık, firmanın   CEO’sunun İTÜ’yü ziyareti ile gerçekleşen toplantı sonucunda  anlaşma yapmaya karar verdik” dedi.

Rockwell Automation ekipmanlarının İTÜ’ye hibe edildiğini ve İTÜ’ye yaklaşık 1.5 Milyon dolarlık yatırım getirildiğini ifade eden Ergenç, “Bölüm derslerinde ve laboratuvarlarıında otomasyon konusunda en son teknoloji ürünleri kullanılacak ve bu sayede öğrencilerin öğrendikleri bilgileri pratiğe dökmeleri, hem degüncel teknolojiyi  yakından takip etmeleri kolaylaşacak” diye konuştu.

Anlaşmaya göre laboratuvar müsait olduğu sürece burada hem endüstriyel eğitimler verilecek hem de endüstri ile beraber projeler yapılabilecek. Rockwell ile, firmanın misafirlerinin laboratuvarı ziyaret edebilmelerine ve üniversiteden akademisyenlerle anlaşıp eğitimlerin bir kısmının üniversitemizde verilmesinin sağlanmasına yönelik  karşılıklı bir anlaşma yapıldı.

Rockwell Laboratuvarı’nın açılmasının İTÜ’nün endüstriyel otomasyon alanında endüstri ile sağlam bir köprü oluşturması itibariyle çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Ergenç, “Rockwell’in İTÜ’yü seçme nedeni, Türkiye’deki üniversiteler arasında endüstri ile ilişkiler açısından en iyi üniversitenin İTÜ olmasından ileri gelmektedir. Burası bir eğitim ve araştırma laboratuvarıdır. Ayrıca Rockwell Otomasyon ile yapılan anlaşma gereği bu laboratuvarda yapılacak araştırma ve geliştirmeler hem üniversite bünyesinde akademik yayın ve patentli ürün oluşturabilecek, hem de Rockwell’in ihtiyaç duyması durumunda firmaya büyük katkıları olacabilecek. Bizim esas hedefimiz laboratuvarımızın sadece eğitim amacıyla kullanılması değil, aynı zamanda araştırma ve geliştirme için de kullanılmasıdır.” dedi.

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor