100 binden fazla üyesi olan Uluslararası Petrol Mühendisleri Derneği “Society of Petroleum Engineers (SPE)” ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından organize edilen ve Endüstriyel ve Uygulamalı Matematik Derneği “Society of Industrial and Applied Mathematics (SIAM)” tarafından desteklenen “Akışkanlar Dinamiğinde Matematiksel Metotlar ve Büyük Petrol ve Gaz Rezervlerinin Simülasyonu” konferansı, 3-5 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul Swissotel The Bosphorus’ta ve İTÜ'de gerçekleştirildi.

 
İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Enerji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Mercan ve Saudi Aramco'dan Dr. Mohammed Al Qahtani'nin açılış konuşması yaptığı konferansa, 2012 yılında SPE tarafından uluslararası en prestijli ödüllerden biri olan “SPE John Franklin Carll Award” ödülüne layık görülen, İTÜ Petrol Mühendisliği mezunu değerli bilim adamı Dr. Ali Doğru başkanlık etti.

Konferansa, ExxonMobil, Chevron, Conoco, Total, PetroChina, Rosneft, Aramco gibi dev petrol şirketlerinin yanı sıra Intel, HP, IBM ve Nvidea gibi süper bilgisayar şirketleri, Stanford ve MIT gibi üniversitelerden akademisyenler katıldı ve alanında dünyanın en iyilerinden olan birçok bilim insanı ilk defa Türkiye'ye geldi. İTÜ'den Prof. Dr. Serdar Celebi ve Doç. Dr. Ahmet Duran Konferans Organizasyon ve Bilim Komitesi'nde görev aldı.
 
Konferans Başkanı Dr. Ali Doğru hesaplama teknolojisinin son yıllarda çok ilerlediğini, bilgisayar gücündeki artışın petrol akışının simülasyonunda bugün milyarlarca ızgaranın (grid) kullanılmasının hayal olmaktan çıkardığını; bu işin sadece petrol mühendislerinin işi olmadığını söyledi.
 
İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise araştırma ve proje yatırımları için katılımcıları İTÜ’ye davet etti ve kendilerine başarılar diledi. 
 
Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Mercan, böyle kaliteli bir konferansın İstanbul'da yapılmasından ve İTÜ'nün organizasyonda yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İTÜ'nün Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olduğunu ve eksikleri varsa tamamlayacağını ifade eden Ercan, etrafı petrol ve gaz rezervleriyle çevrili olan Türkiye için ilgili yapılacak akademik çalışmaların önemine işaret etti. 
 
Saudi Aramco İleri Araştırma Merkezi Direktörü Samer AlAshgar petrol endüstrisindeki gelişmeleri ve rezerv simülatörlerinde yapılması gereken iyileştirmeleri özetledi. 
 
İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik tarihi İTÜ Taşkışla Kampüsü'nde 109 numaralı salonda konferans delegelerine İTÜ'yü tanıttı. Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik yapmış olduğu sunumda İTÜ'nün araştırma, teknoloji, yenilik ve yatırım potansiyelini ön plana çıkardı. 
 
İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'ndan Prof. Dr. Şehvar Beşiroğlu'nun organize ettiği, Suat Güney, Sami Dural ve Sinem Özdemir'in solist olarak yer aldığı; neyde Ali Tüfekçi, kanunda Serkan Halili, udda Bilen Işıkdaş ve ritmde Gözde Çolak ile Klasik Türk Müziği Konseri bu tarihi mekanda misafirleri 300 yıl öncesindeki güzelliklere götürdü.
 
İlgili konferans web sayfaları:
 
 

http://www.spe.org/events/lsrs/2012/pages/about/committee.php

http://www.spe.org/events/lsrs/2012/index.php

 

 

 

 

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor