İstanbul Teknik Üniversitesi 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni 29 Haziran 2012, Cuma günü İTÜ Stadyumu’nda gerçekleştirildi. İTÜ’lü öğrencilerin mezuniyet mutluluğuna İTÜ’lü akademisyenler, mezunlar ve aileleri ortak oldu. 

İstanbul Teknik Üniversitesi 10 bölümden 103 ön lisans, 57 bölümden 2 bin 244 lisans öğrencisini mezun etmenin gururunu yaşadı. Tören Denizcilik Fakültesi mezunları ve bando takımının çaldığı, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunlarının seslendirdiği İstiklal Marşı ile başladı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’ni birincilikle bitiren UOLP Endüstri Mühendisliği Mezunu Eray Öztürk bir konuşma yaptı. Tüm mezun arkadaşları adına konuşma yaptığı için çok gururlu ve mutlu olduğunu ifade eden Öztürk, ‘‘İstanbul Teknik Üniversitesi yönetim kadrosu, değerli öğretim üyeleri ve aydınlık gençleri sayesinde bizleri günümüzün standartlarına uygun, çok yönlü, öğrenmeye açık ve bilinçli gençler olarak yetiştirmiştir. Hiç bir kuşkum yok ki bu döneme kadar mezunların üstlendiği görevi bizler de başarıyla sürdüreceğiz.’’ dedi. 

Öğrenci ve velilerin alkışlarıyla açılış konuşmasına başlayan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin İTÜ’lü akademisyenlere öğrencilerin üzerindeki emekleri için, ailelerine gösterdikleri fedakarlık için teşekkür ettikten sonra İTÜ’lülere seslendi. Rektör Prof. Dr. Şahin, “Türkiye’nin en başarılı ve mesleğinde en yetkin gençleri olarak, alanlarında en iyi akademisyenlerden aldığınız eğitimle hak ettiğiniz bu diploma sayesinde hedefleriniz de büyük olmalı. Kendinize bir İTÜ’lüye yakışır nitelikte büyük hedefler belirleyin. Cesur olun. Unutmayın hayatta birçok başarılı kişi, cesur olamadığı için kaybolup gitmiştir. Napolyon’un ‘‘Dünyada tek taklit edilmeyen şey cesarettir.’’ sözünü unutmayın. Hedeflerinize ulaşmada size yolunuzu, İTÜ’lü olarak aldığınız eğitim, iradeniz, azim ve kararlılığınız gösterecektir.” dedi.  Rektör Prof. Dr. Şahin, konuşmasını “Biz, sizi yetiştirirken Atatürk ilke ve devrimlerini kendimize esin kaynağı olarak alıyor, kendine güven duyan ve dünyayı değiştirebileceğini kanıtlamış İTÜ’lüleri sizlere örnek gösteriyoruz. Sizlerden de en büyük beklentimiz, yapacağınız her işte, atacağınız her adımda aklın ve bilimin yolunda yürümenizdir. Şunu bilmenizi isterim ki; siz uzun hayat yolunda yürürken İTÜ, durmadan, yılmadan, yorulmadan daha büyük hedeflere daha büyük bir kararlılık ve azimle ilerleyecek yaptığı her çalışmayla öncü olmaya, dünyayı değiştirecek bilgi ve birikime sahip, cesur, ülke sevgisiyle dolu mezunlar yetiştirmeye devam edecektir. Asıl önemlisi İTÜ; tüm bunları yaparken Atatürk’ün izinden yürümekten asla vazgeçmeyecektir.” diye bitirdi. Prof. Dr. Muhammed Şahin’in konuşması mezun ve aileleri tarafından sık sık alkışlarla kesildi. 

Lisans Mezuniyet Töreni’nin davetli konuşmacısı Elektrik - Elektronik Fakültesi mezunu Esas Holding’in CEO’su Yük. Müh. H. Çağatay Özdoğru konuşmasına mezunlara seslenerek ‘‘Sevgili arkadaşlarım; sizler bundan sonraki hayatınıza 1-0 önde başlıyorsunuz, çünkü artık Türkiye’nin en iyi okulu olan İstanbul Teknik Üniversitesi mezunusunuz, bileğinizde altın bir bilezikle buradan ayrılıyorsunuz.’’ dedi. Özdoğru sözlerine ‘‘Teknik üniversite mezunları hayatta her şeyi yapabilecek görgü ve bilgiye sahiptirler. Bu sıralardan sadece çok iyi mühendisler değil, Türkiye’nin en başarılı devlet adamları, hocaları, bürokratları, bankacıları ve her alandaki iş adamları ve yöneticileri çıkmıştır. Ben 20 yıl önce bir yüksek mühendis olarak yüksek teknoloji sektöründe iş hayatına başlamış bir ağabeyiniz, bugün 3.5 milyar TL cirolu bir grubun CEO’su olarak huzurlarınızdayım. Bugün çok farkındayım ki, iş hayatımın her bölümünde bir teknik üniversiteli olmanın büyük avantajlarını yaşadım. Mühendislik eğitimi ile elde ettiğim problemleri çabucacık kavrayıp, çok hızlı çözüm bulabilme özelliğim çalıştığım tüm şirketlerde çok hızlı bir şekilde yükselmeme sebep oldu. Bu kabiliyetin hepinizde olduğu gerçeğiyle, şimdi altın bir bilezikle mezun oluyorsunuz, 1-0 öndesiniz. Her şeyi yapabilir, her alanda başarılı olabilirsiniz. Bunu hiç unutmayın.’’ şeklinde devam etti. 

2347 mezuna diplomaları verildikten sonra yemin törenine geçildi. Lisans Mezunlarının Yemini’ni Londra Olimpiyat Oyunları’nın Meşalesini taşıyan 12 Türk içindeki tek akademisyen olan Prof. Dr. Derin Ural ettirdi. Törenin sonunda kep atma seremonisi renkli görüntülere sahne oldu. Hep birlikte keplerini havaya fırlatan öğrenciler mezuniyet sevinçlerini arkadaşları, hocaları ve aileleriyle yaşadı.

 

 

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor