İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 239. yılı coşkuyla kutlandı. Törende, İTÜ’ye bağış yapanlara Altın ve Gümüş Arı’ları takdim edilirken, meslekte 40, 50 ve 60. Yılları geride bırakan mezunlarla, İTÜ’de 30, 40 ve 50. Hizmet Yılı’nı dolduran mensuplara plaketleri verildi.   


İTÜ Günü Etkinlikleri Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Tören, İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi Oda Orkestrası’nın konseri ile başladı. Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki orkestranın solisti TMDK Müdürü Prof. Dr. Cihat Aşkın dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın mühendislik programlarıyla başlattığı yan dal programları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Aşkın, katılımcılara bir sürpriz yaparak İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’i orkestrayı yönetmesi için sahneye davet etti. Başarılı bir performans sergileyen Prof. Dr. Şahin, “Hayatımda hiç bu kadar heyecanlanmamıştım. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz; fakat sanatçı olamazsınız’ derken ne kadar doğru söylediğini bir kez daha anladım.” dedi.   

Mezunlar adına Dr. Doğan Tekeli, Prof. Dr. Hasan Şener, Yük.Müh. Mehmet Bildirici, Prof. Dr. Nigan Bayazıt, Dr. Hüsamettin Kavi, Prof. Dr. Abdurrahman Satman birer konuşma yaptı. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin mezun ve mensuplara İTÜ’de yaşanan son gelişmelerle ilgili detaylı bilgi verdi. Rektör Prof. Dr. Şahin, “Yaşamımın İTÜ çatısı altında başladığına inanan bir İTÜ’lü ve 2008’den bu yana bu üniversitenin Rektörü olarak söz veriyor; 239. Yıldan geleceğe tarih düşüyorum: Cumhuriyetimizin aydınlık yüzü olan İTÜ; daha büyük hedeflere daha büyük bir kararlılık ve azimle yürüyecek, yaptığı her çalışmayla öncü olmaya, dünyayı şekillendirecek bilgi ve birikime sahip, cesur ve ülke sevgisiyle dolu mezunlar yetiştirmeye devam edecektir. Asıl önemlisi ise İTÜ tüm bunları yaparken Atatürk’ün izinden yürümekten asla vazgeçmeyecektir.” dedi.   

Törende son bir yıl içinde İTÜ’ye bağış yapan kişi ve kurumlar da unutulmadı. Altın Arı 2012 Ödülleri’ni Ali Ağaoğlu, ARI Teknokent A.Ş., Denizcilik Fakültesi Sosyal Yardım Vakfı, Y.Müh. Erol Bilecik, Dr. Erol Üçer, Kültürel, Sosyal ve Sağlık Tesisleri İnşaa ve İşletme A.Ş., Y. Müh. Oğuz Gürsel, Rocwell Otomasyon Tic. A.Ş., Trakya Döküm, Türk Telekomünikasyon AŞ., Uzmar Uzman Deniz San. ve Tic. A.Ş., Vestel Digital Üretim San. Tic. A.Ş.aldı.

Gümüş Arı 2012 Ödülleri’ni ise Prof. Dr. Ahmet Sağlamer, Baymak Makina San. Tic. A.Ş., BM Mühendislik ve İnşaat A.Ş., Y.Müh. Cahit İdil, Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş., İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, Çıtak Sigorta Acente A.Ş., Çolakoğlu Metalurji A.Ş., Densan Deniz Nakliyatı San. Ve Tic. A.Ş, Dünya Denizcilik ve Tic. A.Ş., Ericom Telekomünikasyon ve Enerji Teknolojileri A.Ş., Ford Otomotiv San. A.Ş., Güral Vitrifiye, Müh. İbrahim Mazman, İnce Denizcilik Tic. A.Ş. ve Çalışanları, İTÜ Denizcilik Fakültesi 1985 Yılı Mezunları, Dr. Keskin Keser, Koray İnşaat A.Ş., Maersk Denizcilik A.Ş., Y.Müh. Doğan Şahin, Mediha Özer, Mehmet Yiğit Şardan, OHM Rock Solid Images, Y. Müh. Mim. Onur Özsoy, Paradigm, Siemens A.Ş., Taşkışla Eğiim ve Kültür Derneği, Tülin Gediktaş aldı.       

Plaketlerin takdiminin ardından mezunlar İTÜ Yemekhanesi’nde öğle yemeklerini yedi. Ardından kampüs turunu katılarak yürütülen inşaat çalışmaları ve yeni projelerle ilgili detaylı bilgi aldı. Aileleriyle birlikte uçurtma şenliğine katılarak çocukluk günlerine dönen mezunlar akşam da İTÜ Gecesi’nde bir araya geldi. İTÜ TDMK mezunu Altın Kızlar grubu ile sanatçı Fatih Erkoç geceye katılanlara söylediği yerli ve yabancı şarkılarla doyulmaz bir müzik ziyafeti sundu. 
 

 


sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor